Jilemnice slaví jedinečný úspěch. V soutěži o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2012 získala v celostátním kole titul Historické město roku 2012! Titul a milion korun pro vítěze určený na další opravy památek převzal 18. 4. 2013 na slavnostním vyhlášení výsledků soutěže ve Španělském sále Pražského hradu starosta města Vladimír Richter.
Jak si s milionem korun poradíme? Musíme ho věnovat do oprav památek, na řadě bude tedy renovaci střechy muzea. Přidáme nejméně další jeden milion a v letošním roce zrealizujeme opravu nebo alespoň její první část.
Jilemnice byla nominována v rámci soutěže na titul nejvyšší již v letech 2008 a2009. Tedy již dvakrát jsme byli na „bedně“, mezi prvními třemi. Našimi letošními soupeři byla města Cheb a Příbor. Města větší a početnější, v obou se nacházejí památkové rezervace. Naše vítězství je o to cennější, protože v Jilemnici je „pouze“ památková zóna. Prorazili jsme. Přetavili jsme třetí „bednu“ na zlato.
Soutěže se v letošním roce zúčastnilo 46 měst a do celostátního kola jich z jednotlivých krajů postoupilo 14, z nichž vzešla tři města nominovaná na post nejvyšší. Ocenění je odměnou za nejlepší péči o památky v rámci Programu regenerace městských památkových rezervací a památkových zón Ministerstva kultury ČR.
Cenné vítězství je však zaslouženou odměnou, na které se má zásluhu celá řada lidí v průběhu bezmála dvaceti let. Děkujeme všem, kteří se jakýmkoliv způsobem podíleli a podílejí na přípravě a realizaci Programu regenerace městské památkové zóny, kteří spolupracují na přípravě Dnů evropského dědictví, aktivně se zapojují do společenského života a svou prací přispívají k úspěchům Jilemnice v klání mezi historickými městy! Jmenovitě patří poděkování bývalým i současným zaměstnancům odboru rozvoje města Petře Fišerové, Petře Novotné, Janu Jírů, Františku Augustinovi, Martinu Šnorbertovi, Martině Housové, pracovníkům Krkonošského muzea, zejména pak Janu Luštincovi, dále pak předsedovi pracovní skupiny „Regenerace“ Jiřímu Lízlerovi, Jaroslavě Kunátové a Alexandru Holubovi, ale i dalším občanům, kteří s námi spolupracují, zejména dámám z Jilemského spolku paní a dívek, Jiřímu Krupičkovi, členům Jilemnického okrašlovacího spolku a pracovníkům informačního centra. Bez jejich pomoci bychom tohoto ocenění nemohli dosáhnout. Poděkování si však zaslouží i všichni vlastníci a uživatelé památek a objektů v památkové zóně, kteří se o památky a objekty v památkové zóně starají.